Aktualności konopne

Dowiedz się więcej o produktach konopnych z naszego asortymentu

W czym tkwi sekret kosmetyków konopnych?

2 lutego 2021

Konopie to luksusowy produkt będący darem natury, znany od setek lat. Już w XV wiecznych, chińskich zapiskach, można przeczytać o niesamowitym działaniu oleju konopnego na zdrowie i urodę. 

W tekście poświęconym dziedzinie medycyny zatytułowanym „Pen T’sao Kang Mu” opisane jest działanie oleju konopnego. Można w nim przeczytać jak rewelacyjnym jest wsparciem na porost włosów, bo przywraca im równowagę oraz dostarcza odpowiedniego nawilżenia. W zapiskach szanowanego greckiego historyka Herodota również można znaleźć informacje o stosowaniu oleju konopnego w celu pielęgnacji skóry. W tekście z okresu ok. 450 r. p. n. e. opisał urodę Scytów w następujący sposób: „Czyszczą i pielęgnują swoją skórę olejem konopnym, który sprawia, że jest ona oczyszczona i promienna”.


Kosmetyki na bazie oleju konopnego mają tak skuteczne i wyjątkowe działanie ze względu na swój naturalny skład. Między innymi zawarty w nich kwas gammalinolenowy GLA skutecznie zapobiega stanom zapalnym. Duża zawartość witaminy E i kwasów tłuszczowych Omega-3 działają regenerująco i odmładzająco na skórę. Działanie kwasów tłuszczowych Omega-3 można porównać do esencjonalnych kwasów tłuszczowych zabezpieczających skórkę jędrnych pomidorów. Podobnie w ludzkiej skórze zatrzymują odpowiednią ilość wody sprawiając, że wygląda młodo i jest jędrna. Warto też dodać, że kwas Omega-3 stanowi najważniejszy składnik dwuwarstwowych ścian komórkowych w komórkach skóry. Należy również podkreślić dlaczego kwas gammalinolenowy zawarty akurat  w konopiach jest tak ważny dla ludzkiej skory. Inne rośliny jak np. wiesiołek, również posiadają kwas GLA, jednak mają niekorzystny stosunek Omega-6 do Omega-3, który wynosi 30:1. Nie odpowiada on profilowi tłuszczowemu skóry ludzkiej, który wynosi 4:1. U osób z np. atopowym zapaleniem skóry kwas GLA powinien być dostarczony w dużych ilościach od zewnątrz, jak i od wewnątrz, ponieważ optymalizuje on ilościowy stosunek kwasów nienasyconych do nasyconych w komórkach skóry.

Zawarte w oleju konopnym nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie pielęgnują skórę, zapobiegając utracie wilgoci oraz wysychaniu skóry, a nawet regenerują produkowane przez organizm lipidy. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju konopnym łagodzą m.in. problemy z suchą skóra i skutecznie spowalniają procesy starzenia się zachodzące w skórze. 


Kolejną przewagą kosmetyków na bazie konopi jest brak stosowania środków ochronnych do hodowania tej rośliny. Dzięki zawartości kannabinoidow konopie chronią się same i nie potrzebują sztucznych nawozów czy chemicznych oprysków. Dlatego olej nie posiada żadnych pozostałości i szczególnie dobrze sprawdza się jako kosmetyk naturalny. 
Współczesne lektury również opisują olej konopny, który doskonale sprawdza się w poprawieniu kondycji i wyglądu skóry. 

Heike Käser w książce “Surowce kosmetyków naturalnych” napisał, że oleje zawierajace alfa-linony, takie jak olej konopny, działają „regenerująco i aktywizująco” na komórki. Dzięki swoim regenerującym i odnawiającym właściwościom olej konopny polecany jest zarówno dla skóry suchej, mieszanej, jak również dojrzałej. Heike Käser Poleca jego stosowanie również osobom o zanieczyszczonej, tłustej skórze, ze skłonnością do wągrów i trądziku ze względu na przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie oleju konopnego. W książce można przeczytać jeden z opisów oleju: „w dotyku jest podobny do oleju z dzikiej róży; szybko się wchłania i sprawia, że skóra jest niesamowicie gładka i miękka”.

 
Skoro można sprawić, by skóra nie starzała się wprost proporcjonalnie do PESELU to warto o nią zadbać w naturalny sposób. Jej dobra kondycja zapewni młody i atrakcyjny wygląd. Warto pamiętać, że skóra, zaraz po jelicie, jest nie tylko największym organem wydalającym toksyny, ale również największym organem przyswajającym. Konopie działają od wewnątrz i od zewnątrz, troszcząc się o to, by skóra była ładniejsza, oczy lśniły, a włosy były silne i błyszczące. W asortymencie Ambasady Konopi znajdują się kosmetyki konopne do codziennej pielęgnacji, a także produkty na szereg konkretnych i poważnych problemów skóry, włosów i paznokci. Delikatny skład i subtelne działanie sprawiają, że kosmetyki konopne stosowane są zarówno przez dorosłych, jak i dzieci oraz niemowlęta.

Zachęcamy do holistycznego zadbania o jakość skóry, aby niezbędne składniki podawać od zewnątrz w postaci kosmetyków, a od wewnątrz w postaci przede wszystkim olejków CBD. Warto też dodać do codziennej diety nasiona konopi, olej tłoczony na zimno, mąkę czy białko, a więc produkty określane mianem superfood.